Skialp kurz začátečník

Skialpinismus je klíčem, který vám otevírá nové obzory zimních hor a jejich lyžařské možnosti. Bez správného vybavení, schopností a znalostí vám všechny vrcholy, schovaná údolí a sedla zůstanou zapovězeny.

 

Náš 3 denní skialpový kurz vás provede základními dovednostmi a znalostmi, které budete potřebovat. Je to ideální seznámení s tímto sportem, veškerým potřebným materiálem a jeho vyzkoušení, získání základních lavinových znalostí a znalostí první pomoci a to vše v relativně bezpečném prostředí Českých hor.

Dozvíte se o technice pohybu na skialpových lyžích směrem nahoru, jak provádět takzvané “kick turns”, jak traverzovat prudké svahy, jak efektivně nasadit a sundat stoupací pásy, jak a kdy používat stoupací železa, mačky, cepín, …

Při jedné z večerních přednášek si představíme vše potřebné skialpové vybavení a jeho dělení od závodního skialpu, přes “hobby” a “fitness touring”, po “free touring”. Podrobněji koukneme na typy skialpových a freeridových lyží a bot, mrkneme na druhy stoupacích pásů, hůlek. V rychlosti pak projdeme všechny drobnosti, co jsou třeba.

V rámci kurzu bude jak teoretická přednáška o lavinách, tak praktický nácvik lavinového vyhledávání a záchrany. Představíme vám veškeré nutné i možné lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata, lavinový batoh, …). Řekneme si něco o stabilitě sněhových vrstev a ukážeme způsoby jejího testování.

U první pomoci si zopakujeme základy resuscitace a speciálně se zaměříme na podchlazení a omrzliny.

Od tohoto kurzu očekávejte:

  • Teoretické a praktické představení skialpového vybavení, jeho ukázka a test

  • Praktický nácvik pohybu na lyžích s pásy do kopce, otočky “kick turns”, “A turns”

  • Základní technika jízdy ve volném terénu

  • Teorie a nácvik pohybu skupiny cestou nahoru a dolu (zátěž sněhové pokrývky, terénní nástrahy, …)

  • Přednáška o lavinách a praktická ukázka a nácvik lavinového vyhledávání

  • Přednáška první pomoci

  • Teorie plánování skialpové tůry

CENA ZAHRNUJE

3 celé dny skialpového výcviku

Lyžařský koučing

3 krátké přednášky (laviny, materiál, prní pomoc)

Test skialpových a freeridových lyží DOWN

CENA NEZAHRNUJE

Ubytování zajištěno Chata Jiřího na Šeráku https://chatanaseraku.cz

Dopravu 

Pojištění

EXTRA

Pronájem vybavení (lyže, boty, lavinový set)

CO POTŘEBUJEŠ

Skialpové lyže a boty, stoupací pásy, teleskopické hole, lavinový set, lehké lyžařské-skiapové oblečení (spodní/střední/vrchní vrstva)

ÚROVEŇ

Vhodné pro úplné skialpové začátečníiky. Předpokladem pro účast jsou základní lyžařské dovednosti (bezpečný sjezd červené/černé sjezdovky).